Ubezpieczenie nieruchomości

Czym jest ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu, znane również jako kompleksowe ubezpieczenie domu, chroni dom i jego zawartość przed szkodami spowodowanymi na przykład przez pożar, zalanie wodą lub kradzież. Podobnie, członkowie rodziny ubezpieczonego są chronieni przed szkodami, które mogliby wyrządzić innym osobom.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie domu?

Jesteś właścicielem lub najemcą nieruchomości? W takim przypadku konieczne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na dom. W ten sposób zabezpieczysz swój dom jak najlepiej przed szkodami w przypadku roszczeń. W tym celu konieczne jest, aby umowa była dostosowana i odpowiadała Twoim oczekiwaniom i potrzebom pod względem zakresu i budżetu.

1) Dokładne oszacowanie liczby pomieszczeń.

Aby ubezpieczyciel mógł obliczyć cenę ubezpieczenia domu, należy podać mu kilka informacji o domu. Ponieważ liczba pokoi jest najważniejszą cechą, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo ją obliczyć. W tym celu należy zapytać ubezpieczyciela, w jaki sposób oblicza on liczbę pokoi. Dla niektórych firm ubezpieczeniowych pokój o powierzchni ponad 40 m2 liczy się jako dwa pokoje. Dla innych limit wynosi 30m2 lub więcej. Należy również pamiętać, że niektóre pomieszczenia, takie jak kuchnia i łazienka, nie są uznawane za pomieszczenia podlegające zgłoszeniu.

2) Wybierz ubezpieczenie zgodnie z profilem i rodzajem domu.

W zależności od Twojego profilu, gwarancje nie są takie same. W istocie, jeśli jesteś właścicielem mieszkania, który chce je wynająć, Twoje oczekiwania w zakresie ubezpieczenia nie będą takie same, jak w przypadku studenta z niskim budżetem. Z drugiej strony, gwarancje różnią się także w zależności od rodzaju domu, który chcesz ubezpieczyć. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem czy najemcą, nie będziesz chciał takich samych gwarancji dla nowego domu, jak dla drugiego domu lub umeblowanego mieszkania. Dlatego ważne jest, aby starannie ukierunkować swoje oczekiwania w stosunku do polisy ubezpieczeniowej, szczególnie w zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

3) Rygorystycznie oszacuj wartość swojej nieruchomości.

Przed zawarciem ubezpieczenia domu należy jak najdokładniej wycenić posiadane meble. Dotyczy to wszystkiego, co znajduje się w domu: od ubrań, poprzez meble, naczynia, biżuterię, przedmioty wartościowe itp. Obliczając wartość swojego mienia, pamiętaj o zachowaniu dowodu zakupu i zdjęć na wypadek roszczeń. Nie wahaj się zadeklarować nieco wyższej wartości, aby przewidzieć zakup wartościowych towarów po zakończeniu subskrypcji. Należy jednak uważać, aby nie przeszacować tej kwoty, ponieważ może to prowadzić do wyższej składki.

4) Pomyśl o obowiązkowym wyposażeniu w ramach gwarancji na wypadek kradzieży i włamania.

Jeśli chodzi o gwarancję na kradzież i włamanie, należy wiedzieć, że działa ona tylko wtedy, gdy przestrzegasz warunków i posiadasz wymagane środki ochrony. Rzeczywiście, w zależności od lokalizacji Twojego domu, mogą obowiązywać pewne ograniczenia. Na przykład, jeśli mieszkasz na parterze, Twoje ubezpieczenie może wymagać ochrony okien, takiej jak kraty, okiennice lub kuloodporne szyby. Jeśli mieszkasz w kraju, ubezpieczyciel może również wymagać instalacji systemu alarmowego lub zdalnego nadzoru. Pamiętaj, aby przeczytać ogólne warunki umowy, aby dowiedzieć się, jakie pokrycie jest wymagane do jej prawidłowego działania.

5) Nie zapomnij ubezpieczyć swoich budynków gospodarczych.

Jeśli posiadasz garaż lub piwnicę, sprawdź, czy te budynki gospodarcze są objęte polisą ubezpieczeniową domu. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę ograniczenia zawarte w umowie. Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów kradzieży, jeśli szopa ogrodowa lub piwnica nie są zamknięte na klucz. Z drugiej strony, jeśli posiadasz ogród, dowiedz się o dodatkowych gwarancjach obejmujących w razie potrzeby meble ogrodowe, basen, szopę ogrodową, panele słoneczne itp.

6) Porównanie zabezpieczeń: kosztowności i przedmiotów wartościowych.

Jeśli chodzi o gwarancje, wielu z nas uważa, że biżuteria jest cennym przedmiotem. Dla ubezpieczycieli są to jednak dwa odrębne pojęcia. Rzeczywiście, jak sama nazwa wskazuje, do kosztowności zalicza się tylko przedmioty o dużej wartości, takie jak rzeźby i obrazy mistrzowskie. Z drugiej strony, do wartościowych przedmiotów należą kamienie szlachetne i biżuteria. Bądź więc ostrożny i upewnij się, że ubezpieczasz swoją biżuterię z przedłużoną gwarancją. W niektórych firmach, jeśli wykupisz kompleksowe ubezpieczenie domu, Twoje cenne przedmioty i kosztowności mogą być ubezpieczone bez żadnych innych gwarancji.

7) Skontaktuj się z niezależnym brokerem ubezpieczeniowym.

Jeśli się wahasz lub brakuje Ci czasu, nie wahaj się skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego. Jego rolą jest pomoc w wyborze polisy, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, szczególnie pod względem budżetowym. Wybiera on i porównuje BEZPŁATNIE dla Ciebie kilka ubezpieczeń, które mogą Ci odpowiadać. Korzystanie z usług niezależnej firmy brokerskiej ułatwia również zarządzanie umową. W rzeczywistości broker, który jest Twoim doradcą referencyjnym, jest łatwiej osiągalny telefonicznie lub mailowo niż platforma ubezpieczeniowa. Wreszcie, on będzie również w stanie negocjować w Twoim imieniu, co pozwoli Ci skorzystać z najlepszych stawek.

Kto ma obowiązek ubezpieczenia domu?

Najemcy są zobowiązani do ubezpieczenia swojego domu od ryzyka związanego z wynajmem. Oznacza to, że muszą oni chronić użytkowane przez siebie mienie przed wszelkiego rodzaju szkodami, takimi jak pożar, zalanie, wybuch. Brak ubezpieczenia jest nawet klauzulą wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela.

Współwłaściciele – jeśli chodzi o współwłaściciela, jego dom musi być ubezpieczony od szkód, które mógłby on spowodować w częściach wspólnych (schody, dachy, ściany) lub w jego częściach prywatnych (prywatny dom współwłaściciela). Celem ubezpieczenia domu jest zrekompensowanie pozostałym współwłaścicielom szkód wyrządzonych w częściach wspólnych lub na ich prywatnych obszarach w przypadku wystąpienia roszczenia.

Właściciel zwykłego mieszkania (tj. mieszkania niebędącego przedmiotem współwłasności), takiego jak np. dom jednorodzinny, nie ma obowiązku ubezpieczenia mieszkania, ponieważ z zasady nie może wyrządzić szkody swoim sąsiadom. Jednak w rzeczywistości ubezpieczenie domu pozostaje niezbędne, aby pokryć własne naprawy w wyniku szkody, zwłaszcza, że składka takiego ubezpieczenia nie jest droga w porównaniu z kosztami napraw, które trzeba zaangażować w przypadku katastrofy.

Jak wycenić wartość nieruchomości?

Wykupując polisę ubezpieczeniową na dom, konieczne jest oszacowanie wartości godziwej majątku osobistego, aby w razie szkody otrzymać godziwe odszkodowanie. Zaniżona wycena wartości rzeczy może prowadzić do zmniejszenia odszkodowania w przypadku roszczenia. Aby ocenić wartość godziwą własnego majątku osobistego, należy wziąć pod uwagę zasadę kompensacji zachowaną w umowie:

  1. Odliczona wartość zamortyzowana to wartość środka trwałego, która uwzględnia jego wiek lub przestarzałość. Ten rodzaj odszkodowania nie pozwala na ponowne wyposażenie się w ten sam towar, ponieważ otrzymany zwrot będzie niższy niż cena nowego. W zamian, składka za polisę mieszkaniową będzie niższa niż za inny rodzaj polisy.
  2. Wartość odtworzeniowa pozwala na otrzymanie odszkodowania za rzeczy według ich wartości w dniu szkody. Ten rodzaj zwrotu kosztów jest najlepszy, ponieważ pozwala na ponowne wyposażenie się na nowo po szkodzie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, ale składka będzie wyższa.

Jeśli chodzi o straty poniesione przez nieruchomość, odszkodowanie jest z reguły realizowane w wartości odbudowy, tzn. ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w takiej wysokości, abyś mógł odbudować swoją nieruchomość w takim stanie, w jakim znajdowała się ona przed katastrofą.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z naszym agentem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

To, co najbardziej podoba mi się w Matteo to drużyna agentów. Na rynku ubezpieczeń działam ponad 20 lat i powiem szczerze, że takiego zgranego zespołu trudno znaleźć. Profesjonaliści w każdym calu. Nasza współpraca jest wzorcowa, co bardzo cieszy i polecam ich każdemu.

Grzegorz Tomas
Pełnomocnik-Doradca Prawny, Centrum Ubezpieczeń OPAL SP. z o. o..

Informacje z poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych

Masz pytanie i chciałbyś porozmawiać?