Ubezpieczenie samochodu

Jakich danych potrzebujesz do ubezpieczenia samochodu?

  • Dane samochodu

rok produkcji, marka i model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, liczba drzwi, sposób użytkowania samochodu (np. prywatnie, tylko w Polsce), stan licznika, planowany przebieg w ciągu 12 miesięcy, data pierwszej rejestracji, rok zakupu samochodu przez obecnego właściciela, miejsce parkowania nocą, ostatni ubezpieczyciel samochodu.

  • Dane właściciela

data urodzenia, data uzyskania prawa jazdy kat. B, kod pocztowy i miejscowość zameldowania i opcjonalnie adres zamieszkania, płeć, stan cywilny, rok urodzenia najstarszego dziecka poniżej 26. roku życia.

  • Dane współwłaścicieli samochodu

data urodzenia, data uzyskania prawa jazdy kat. B, kod pocztowy i miejscowość zameldowania, płeć.

  • Dane najmłodszego dodatkowego kierowcy poniżej 26. roku życia

data urodzenia i uzyskania prawa jazdy kat. B.

  • Historia ubezpieczenia

okres kupowania OC i ewentualnie AC dla samochodu, liczba zlikwidowanych szkód i lata ich wystąpienia.

Które ubezpieczenia samochodu są najważniejsze?

  • Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Jeśli Twój samochód spowoduje kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, które ucierpiały w wyniku zdarzenia z winy kierowcy Twojego auta.

  • Ubezpieczenie AC

To jedno z najistotniejszych ubezpieczeń dobrowolnych, dzięki któremu możesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie, zniszczenie lub utratę samochodu.

  • Ubezpieczenie assistance

Dzięki temu ubezpieczeniu dobrowolnemu możesz liczyć na pomoc podczas podróży. Assistance zapewnia m.in. próbę naprawy na miejscu szkody, holowanie uszkodzonego samochodu do warsztatu, wynajem samochodu zastępczego.

Które dodatkowe ubezpieczenia samochodu warto mieć?

  • Zielona Karta

Czym jest Zielona Karta i w których krajach jest potrzebna.

  • NNW

NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Standardowe NNW chroni kierowcę i pasażerów, niektóre warianty – wyłącznie kierowcę danego samochodu lub określone imiennie w umowie osoby.

  • Ubezpieczenie szyb

Czy wiesz, że może zapobiegać utracie zniżek na AC? To możliwe, jeśli w wyniku stłuczki jedyną szkodą w samochodzie jest np. rozbita szyba czołowa.

  • Ubezpieczenie opon

Przydaje się, kiedy najedziesz na rozbitą butelkę, dziurę w drodze itp. Dowiedz się, czy brak wymiany opon z letnich na zimowe wpływa na uzyskanie odszkodowania po stłuczce zimą.

  • Ochrona zniżek

Zapobiega utracie zniżek na OC i/lub AC po zgłoszonej szkodzie.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu?

Wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu dotyczy tylko obowiązkowego OC, o czym możesz przeczytać więcej w tym artykule. Ubezpieczenia dobrowolne, czyli np. autocasco i assistance, wygasają automatycznie. Jeśli kupujesz ubezpieczenie samochodu online lub telefonicznie, możesz w ciągu 30 dni od zawarcia umowy na odległość odstąpić od niej.

Co to jest ubezpieczenie assistance samochodowe?

Ubezpieczenie assistance komunikacyjne (w skrócie: ASS) to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zapewnienie wszechstronnej pomocy osobom podróżującym ubezpieczonym pojazdem w Polsce i innych krajach europejskich.

Usługi świadczone w ramach assistance samochodowego można podzielić na kilka kategorii: pomoc techniczna, informacyjna, medyczna, podróżna, prawna. Ubezpieczyciele oferują assistance w minimum dwóch wariantach: krajowym i zagranicznym.

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

  • Wybierz zakres ochrony
  • Możesz kupić nie tylko obowiązkowe OC, ale również AC na wypadek kradzieży pojazdu, assistance na wyjazd zagraniczny czy ubezpieczenie NNW chroniące kierowcę i pasażerów.
  • Sprawdź szczegóły ubezpieczeń
  • W zależności od wariantu autocasco możesz uczestniczyć finansowo w naprawie samochodu. To zależy od udziału własnego w szkodzie. Sprawdź szczegóły warunków.
  • Porównaj ceny ubezpieczeń
  • Po wytypowaniu korzystnych pakietów możesz posortować listę według cen i wybrać ubezpieczenie z optymalną składką. Podoba Ci się droższa oferta ze świetnym AC all risks? Pamiętaj, że niektóre firmy oferują ubezpieczenia na raty.
  • Skontaktuj się z naszym doradcą. Pomożemy Ci w wyborze ubezpieczenia.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym?

Czy chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu lub wynegocjować niższą stawkę? Aby to zrobić, musisz zastosować się do kilku wskazówek i zaleceń, które pozwolą Ci zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej. Trzeba też jednak sprawdzić wszystkie szczegóły umowy ubezpieczeniowej, porównać oferty i jak najwięcej negocjować.

Kilka porad praktycznych.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na polisie ubezpieczeniowej jest przejrzenie np. internetowych porównywarek. W ten sposób będziesz miał możliwość porównania ofert ubezpieczeń samochodowych z różnych firm ubezpieczeniowych. Jednak należy pamiętać, że zaprezentowane tam oferty są „sztywne” i nie można uzyskać dodaktowego, indywidualnego rabatu. Możesz również skontaktować się z brokerem, aby znaleźć najlepszą ofertę. W tym przypadku mamy możliwość negocjacji i uzyskanie specjalnej zniżki agenta, jeżeli się o nią zapytamy. Należy również zapytać o wszelkie specjalne stawki ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia samochodu, zaleca się powiadomienie ubezpieczyciela o użytkowaniu samochodu. Z drugiej strony, podejmowanie środków bezpieczeństwa pozostaje w tych przypadkach hasłem przewodnim.

Aby zaoszczędzić na tym ostatnim, zaleca się połączenie ubezpieczenia domu i samochodu. W tym przypadku nieuchronnie skorzystasz z dodatkowego rabatu. W rzeczywistości lepiej jest wybrać możliwe zakresy ubezpieczenia zawarte w umowie.

Negocjacje w sprawie ubezpieczenia samochodu.

Oczywiście, możliwe jest obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu. Rzeczywiście, możesz negocjować swoją obecną umowę, aby zaoszczędzić pieniądze. Należy więc przejrzeć umowę z ubezpieczycielem w celu jej modyfikacji, zwłaszcza poprzez usunięcie powierzchownych potrzeb. W ten sposób zmodyfikowane zostaną gwarancje i warunki umowy, przy usuniętych parametrach koszt ubezpieczenia będzie logicznie niższy.

Przegląd warunków umowy.

Zasadniczo zaleca się wybór umowy dostosowanej do Twojego pojazdu. Rzeczywiście, konieczna będzie inwentaryzacja wykorzystania pojazdu, aby zmodyfikować warunki umowy. W tym kontekście, będziesz studiować częstotliwość podróży na odległość i wycieczki, parametry te odgrywają kluczową rolę w rodzaju umowy do przyjęcia.

Możesz również dostosować umowę ubezpieczeniową do liczby kilometrów przejechanych w ciągu roku. Bez wątpienia porównanie umów pozwoli Ci zorientować się, jaki jest margines negocjacyjny dla Twojej własnej umowy ubezpieczeniowej. W ten sposób będziesz wiedział, czego się trzymasz przy zmianie ubezpieczenia.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z naszym agentem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

To, co najbardziej podoba mi się w Matteo to drużyna agentów. Na rynku ubezpieczeń działam ponad 20 lat i powiem szczerze, że takiego zgranego zespołu trudno znaleźć. Profesjonaliści w każdym calu. Nasza współpraca jest wzorcowa, co bardzo cieszy i polecam ich każdemu.

Grzegorz Tomas
Pełnomocnik-Doradca Prawny, Centrum Ubezpieczeń OPAL SP. z o. o..

Informacje z poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych

Masz pytanie i chciałbyś porozmawiać?